Enerji Kimlik Belgesi Enerji Sınıfları Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi Enerji Sınıfları Nelerdir

Enerji Kimlik Belgesi Enerji Sınıfları Nelerdir? Enerji Kimlik Belgesi zorunlu hale geldikten sonra pek çok kişi, bu belgenin hangi sınıflandırmalar için geçerli olduğunu sorgulamaya başladı. 50 metrekare üzerinde olan bütün mevcut ve yeni binalar için zorunlu olan EKB, çevreye dost enerji tüketimini desteklemektedir.

Binaların hangi tür enerji seviyesinde oldukları son derece önemli bir noktadır. EKB alınmayan binalar için durum sıkıntılı bir hal alabilir. Çünkü bu belge, kanun tarafından bütün binalar için zorunlu hale getirilmiştir. Belgeyi çıkartmayan binalar bu durumda bir takım yaptırımlara maruz kalacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları

Bizler bu noktada enerji kimlik belgesinin sınıflarını sıralamak istiyoruz. Enerji kimlik belgesi için 6 tane enerji sınıfı bulunuyor. Bu enerjilerin bir kısmı binaya dostken bir kısmı da binaya düşmandır. Yani herhangi bir yararı bulunmamaktadır.

Enerji kimlik belgelerinin sınıflarını ayırmak için tek tek incelemek gerekiyor. Yazımızı okuduktan sonra binanızın hangi enerji sınıfına girdiğini anlayabileceksiniz.

Enerji Kimlik Belgesi

A Enerji Sınıfı: Bu enerji kimlik belgesindeki seviye, binanızın durumunun iyi olduğunu göstermektedir. Enerji Kimlik Belgesi Ülkemizde A sınıfının olduğu binalar son derece azdır. Yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak çevreye dost bir politika benimsemiştir.

B Enerji Sınıfı: Olması gereken standartlarına göre bir tık üst seviyededir. A sınıfının az olduğu gibi B sınıfının da az olduğunu belirtebiliriz. Bu sınıflandırmalar çok azdır.

C Enerji Sınıfı: Bu enerji sınıfı, gerekli olan bütün standartları içerisinde barındırmaktadır. En iyilerin alt sınıfı olarak bilinmektedir.

D Enerji Sınıfı: Bütün standartları taşıma da, genel olarak belirli bir ortalama üzerindedir.

E Enerji Sınıfı: Kötü bir sonuç sayılmaz.

F ve G Enerji Sistemi: Düşük enerji sistemidir. Bu sistemdeki binalara kimlik verilmemektedir. G en düşük seviyedir.